OGŁOSZENIA

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

 1. Kochanym Mamusiom z racji ich święta dziękujemy za wszystko, życzymy wdzięczności od najbliższych i błogosławimy z serca.
 2. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 10.00 dzieci ze SP 14 oraz SP 39 przyjmą I Komunię Świętą. Serdecznie gratulujemy rodzicom, a jednocześnie bardzo dziękujemy za ich troskę w przygotowaniu dzieci do tego dnia oraz za przygotowanie kościoła do dzisiejszej uroczystości. Wielkie podziękowania dla pani katechetki Beaty za ogromny trud i wysiłek, który włożyła w przygotowanie dzieci z obu szkół do tego dzisiejszego dnia, a także dla s. Barbary za wszelką pomoc, pani Ewy Wysockiej za wystrój kościoła oraz dla pana organisty i śpiewającej młodzieży KSM.
 3. Biały Tydzień dla dzieci pierwszokomunijnych: PONIEDZIAŁEK – Msza Święta na Jasnej Górze o 18.30 w kaplicy MB (zbiórka o 18.10 przed wejściem na Jasną Górę); WTOREK – Msza Święta o 18.00 w naszym kościele z rozdaniem obrazków pierwszokomunijnych; ŚRODA – Msza Święta o 18.00 w naszym kościele – dzień misyjny w naszej parafii; CZWARTEK (BOŻE CIAŁO) – Msza Święta o 11.00 (dodatkowa dla dzieci i ministrantów) i udział w centralnej Procesji Eucharystycznej (od Placu Biegańskiego pod szczyt jasnogórski); PIĄTEK – Msza Święta o 18.00 w naszym kościele z rozdaniem książeczek do uczestniczenia w 9. pierwszych piątkach miesiąca); SOBOTA – Msza Święta o 18.00 w naszym kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodziców chrzestnych, babć, dziadków i rodzeństwa dzieci pierwszokomunijnych.
 4. W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msz Święte o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Dodatkowo o godz. 11.00 dla dzieci pierwszokomunijnych i ministrantów, którzy wezmą udział w centralnej Procesji Eucharystycznej. Ks. Arcybiskup Wacław Depo zaprasza wszystkich mieszkańców Częstochowy do udziału w centralnej Procesji Eucharystycznej ulicami Częstochowy. Parafie, na których terenie odbywa się ta Procesja (w tym także nasza parafia!) nie mogą tego dnia robić drugiej procesji w swoich parafiach, dlatego nasza Procesja Eucharystyczna już od kilku lata odbywa się na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, w tym roku 6 czerwca w czwartek. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w procesji centralnej w Boże Ciało, która rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.00 w Archikatedrze Częstochowskiej, po której wyruszy do czterech Ołtarzy, a zakończy się na Jasnej Górze także Mszą Świętą.
 5. Od czwartku Bożego Ciała przez całą Oktawę w naszej parafii będą śpiewane uroczyste Nieszpory Eucharystyczne. Każdego dnia o 17.30. Na zakończenie Nieszporów będzie odmawiana Litania do NMP, a w czerwcu do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 6. W sobotę przypada I sobota miesiąca. Rano Msza Święta i nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.
 7. W przyszłą niedzielę będzie zbierana ofiara do puszki na kwiaty do czterech Ołtarzy Eucharystycznych.
 8. Z tyłu kościoła można (a nawet należy!) nabyć dekoracje do zdobienia okien w Boże Ciało i przez okres Oktawy Bożego Ciała.
 9. Członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej otrzymali za zadanie znalezienie osób, które się zaangażują w naszą procesję uliczną, mężczyzn, którzy poniosą baldachim, feretrony, chorągwie, kobiety do niesienia różnych paramentów liturgicznych. Do tej pory, trochę to zaangażowanie szwankowało w naszej parafii, dlatego bardzo serdecznie proszę o włączenie się w aktywny udział w procesji i nie odmawianie członkom Rady, gdy Was poproszą o pomoc.
 10. Do sprzątania naszej świątyni zapraszam w sobotę o 8.30 wszystkich chętnych, a przede wszystkim mieszkańców ulic: Nowowiejskiego, Kopernika i Pułaskiego.
 11. Do nabycia najnowszy numer „Niedzieli” oraz ostatnie numery „Wieczernika”.
 12. Do wieczności w tym tygodniu odeszli: + Bożena Iznerowicz oraz + Józef Zgadzaj. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

 • Dzisiaj przez całą niedzielę gości u nas ojciec Jan, misjonarz z Kamerunu. Głosi do nas Słowo Boże , a także po każdej Mszy Świętej będzie zbierał ofiary do puszki na misji, w której pracuje.
 • Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10.00 ważne spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.
 • Jutro drugi dzień Zielonych Świąt, święto NPM Matki Kościoła, w środę Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana, a w przyszłą niedzielę – Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.
 • W piątek po wieczornej Mszy Świętej sprzątanie kościoła przez rodziców dzieci, które przyjmą w niedzielę I Komunię Świętą.
 • W sobotę o godz. 9.00 spowiedź dla dzieci ze SP 14 i SP 39, które w przyszłą niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 10.00 przystąpią do I Komunii Świętej. Dzieci przynoszą z sobą książeczkę do nabożeństwa oraz świecę. Prosimy rodziców i rodziców chrzestnych, a także rodzeństw, dziadków i bacie, aby także w najbliższym tygodniu skorzystali z sakramentu spowiedzi i również przyjęły tego dnia Komunię Świętą.
 • Msza Święta dla dzieci, w I rocznicę przyjęcia Komunii Świętej, będzie miała miejsce 9 czerwca o godz. 10.00.
 • Przypominamy o nabożeństwach majowych codziennie o 17.30.

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA – WNIEBOWSTĄPIENIE PANA JEZUSA

 • Dzisiaj w naszym kościele podczas Mszy Świętej o godz. 10.oo będzie miała miejsce I Komunia Święta dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek.
 • Od piątku trwa w Kościele Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Aż do niedzieli podczas nabożeństw majowych śpiewamy Hymn do Ducha Świętego i wołamy wspólnie o Ducha Świętego dla całego Kościoła i świata. W sobotę 18 maja w Wigilię Zesłania Ducha Świętego zapraszamy na czuwanie modlitewne. Rozpocznie się ono Mszą Świętą z Wigilii Uroczystości Zesłania Ducha Świętego o godz. 18.00, a po Mszy rozpocznie się czuwanie modlitewne, na które zapraszamy wszystkich.
 • W poniedziałek wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Nabożeństwo fatimskie, podczas którego zaśpiewamy również Litanię do Matki Bożej,  odbędzie się o godz. 17.00.
 • W poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej zapraszam wszystkich członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej na spotkanie.
 • We wtorek po wieczornej Mszy Świętej odbędzie się spotkanie Parafialnej Akcji Katolickiej.
 • W przyszłą niedzielę podczas Mszy Świętych będzie w naszej parafii gościł o. misjonarz z Kamerunu. Będzie możliwość złożenia ofiary na misję, w której on pracuje.
 • Do sprzątania naszej świątyni zapraszamy w najbliższą sobotę rano mieszkańców ulic: Focha, Glogera i Jaracza.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

 • Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10.00 spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Świętej ze SP nr 14 oraz z ich rodzicami.
 • Dzisiaj o godz. 17.00 spotkanie członków Kół Żywego Różańca.
 • W poniedziałek przypada święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, w środę uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, a w przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 • We wtorek Siódmy Dzień Ojca, Różaniec o powrót do Ojca wszystkich Jego marnotrawnych dzieci o godz. 17.00, z Litanią do Matki Bożej, o 18.00 Msza Święta o uzdrowienie w relacjach małżeńskich i rodzinnych (intencje składamy do skrzynki z tyłu kościoła) oraz nabożeństwo ku czci Boga Ojca w dolnej kaplicy.
 • Również we wtorek po Mszy Świętej wieczornej odbędzie się spotkanie Parafialnej Diakonii Miłosierdzia.
 • W przyszłą niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 10.00 będzie miała miejsce I Komunia Święta dzieci ze SP Sióstr Zmartwychwstanek. Prosimy, aby przyjść w przyszłą niedzielę na Msze o godz. 8.00, 12.00 i 18.00, aby na tę Mszę Świętą o godz. 10.00 zostawić miejsce dla dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziców i gości.
 • Z tyłu kościoła stoją stare organy, które zostały już zniesione z chóru. Będziemy ich używali z tego miejsca aż do momentu, gdy nowo zakupione organy zostaną zamontowane i nastrojone. Chwała i dziękczynienie Panu Bogu za ten dar dla naszego kościoła, św. Józefowi, do którego intencji zakupu nowych organów, modliła się nasza Parafialna Rada Duszpasterska, ale także wszystkim ofiarodawcom, sponsorom, dzięki którym możliwy był zakup organów i ich rozbudowa, a także opłacenie kosztów za przywiezienie, zamontowanie i strojenie instrumentu.
 • Z tyłu kościoła do nabycia najnowszy numer „Niedzieli” oraz parafialny „Wieczernik”.

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 • Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10.00 spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.
 • Dzisiaj o godz. 17.00 w naszym kościele odbędzie się piękne nabożeństwo Akatyst ku czci św. Józefa, Oblubieńca Bogurodzicy. W najbliższy czwartek będziemy obchodzili liturgiczne wspomnienie św. Józefa rzemieślnika, dlatego chcemy uroczyście uczcić tego wspaniałego Świętego, i zaprosić na Akatyst wszystkich, a szczególnie mężczyzn, którym św. Józef w sposób szczególny patronuje. Dziękujemy naszym parafialnym organizatorom za przygotowanie Akatystu.
 • Od środy, 1 maja, rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.30.
 • W piątek, 3 maja, Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze Święte o godz. 8.00, 10.00 i 18.00.
 • W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek po wieczornej Mszy „Godzina Święta” w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, spowiedź pierwszopiątkowa dla dzieci, w piątek o 17.30. Chorych będziemy odwiedzali w ich domach w terminach ustalonych indywidualnie z nimi. W sobotę rano Msza Święta i nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.
 • Do nabycia jest najnowszy numer „Niedzieli” oraz ostatni numer naszego parafialnego biuletynu:  „Wieczernik”.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA – NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

 1. Dzisiaj Niedziela Dobrego Pasterza, 60. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo zaprasza do podjęcia inicjatywy szczególnej modlitwy w intencji nowych i wiernych do końca powołań kapłańskich do naszej Wspólnoty seminaryjnej. Inicjatywa ta polega na możliwości udziału osób chętnych w odmawianiu modlitwy: „Pod Twoją Obronę”, każdego dnia przez okres jednego roku (na czas trwania Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej). Każda parafia otrzymała 15 kopert z deklaracją oraz obrazkiem, który pozostanie u osoby wypraszającej łaskę powołania. Osoba ta może odesłać kopertę według adresu jaki na niej widnieje, po wcześniejszym jej podpisaniu. Osoby chętne do podjęcia tej inicjatywy prosimy o zgłoszenie się do zakrystii, aby odebrać kopertę z deklaracją i modlitwą.
 2. Dzisiaj we wszystkich parafiach naszej Archidiecezji odbywa się zbiórka do puszek na Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie.
 3. We wtorek 23 kwietnia – Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, zaś w czwartek 25 kwietnia – święto św. Marka Ewangelisty.
 4. W czwartek po Mszy Świętej wieczornej pierwsze organizacyjne spotkanie Parafialnej Diakonii Modlitwy. Zapraszamy tych, którzy zgłosili się do diakonii podczas głoszenia katechez paschalnych o modlitwie, ale także wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w modlitwę za parafię i w różne inne inicjatywy modlitewne. Spotkania diakonii będą odbywały się raz w miesiącu. Zaprasza ks. proboszcz.
 5. W piątek 26 kwietnia, o godz. 19.00 będzie miał miejsce w naszym kościele koncert, organizowany przez Filharmonię Częstochowską. Szczegóły na plakacie przed kościołem, bilety można nabyć przed koncertem.
 6. W przyszłą niedzielę o godz. 17.00 w naszym kościele będzie miał miejsce kolejny raz pięknie wyśpiewany Akatyst. Tym razem ku czci św. Józefa, Oblubieńca Bogurodzicy, przed liturgicznym wspomnieniem św. Józefa rzemieślnika (1 maja). Chcemy uroczyście uczcić tego wspaniałego patrona nie tylko rzemieślników, ale również wszystkich mężczyzn, dlatego w sposób szczególny zapraszamy na tę modlitwę mężczyzn naszej parafii. Akatyst przygotowują członkowie scholi parafialnej, siostry Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego, a także członkowie Parafialnych Grup Biblijnych i inni.  
 7. Do nabycia nowy, wielkanocny numer „Wieczernika”.
 8. Do wieczności w tym tygodniu odeszła: + Wiesława Stępień. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA (B)

 • Dzisiejsza niedziela jest nazywana Niedzielą Biblijną, rozpoczynającą XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz VIII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Z tej racji nasze Parafialne Grupy Biblijne zapraszają na spotkanie dzisiaj o godz. 17.00, podczas którego odbędzie się prezentacja biblijna: „Dzieje Apostolskie – powstanie i kontekst historyczny”, której dokona pan Daniel Sołtysik, nasz parafianin, historyk, mediewista, miłośnik historii biblijnej i członek jednej z naszych Grup Biblijnych. Po prezentacji będzie miało miejsce czytanie Pisma Świętego przez poszczególnych członków Grup Biblijnych. Zapraszamy.
 • Rodziców dzieci, które przystąpią w maju do I Komunii Świętej, a które jeszcze nie zabrały świec, medalików, książeczek do nabożeństwa itp., a także nie złożyły stosownych dokumentów i nie dopełniły wymaganych formalności, proszę o kontakt w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
 • Do sprzątania świątyni w najbliższą sobotę po porannej Mszy Świętej zapraszamy mieszkańców ulic: Kopernika, Pułaskiego i Nowowiejskiego.
 • Zachęcamy do nabycia najnowszego numeru „Niedzieli. To naprawdę wspaniała katecheza dla dorosłych i jedno z narzędzi formacji chrześcijańskiej.
 • Do wieczności w tym tygodniu odszedł: + Bernard Kott. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

II NIEDZIELA WIELKANOCY – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 1. Dzisiaj Niedziela Bożego Miłosierdzia. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież św. Jan Paweł II ogłosił to święto dla całego Kościoła. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi  i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). Z tej racji dzisiaj w naszym kościele proponujemy nie tylko Godzinę Miłosierdzia, ale całe popołudnie i wieczór Miłosierdzia. O godz. 15.oo – w naszym kościele odbędzie się wspólna modlitwa do Jezusa Chrystusa Miłosiernego, wystawionego w Najświętszym Sakramencie. Adorację poprowadzą Siostry Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego. Od godz. 16.00 – możliwość indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, a o godz. 17.00 – w ramach „Siódmego Dnia Ojca”, najpierw Bolesna Część Różańca o powrót do Ojca wszystkich marnotrawnych dzieci, którą poprowadzi Wspólnota Bożego Ojcostwa, a o  godz. 18.00 Msza Święta o uzdrowienie w relacjach małżeńskich i rodzinnych (intencje wrzucamy do skrzynki z tyłu kościoła). Po Mszy Świętej – nabożeństwo ku czci Boga Ojca w dolnej kaplicy.
 2. Rozpoczyna się 80. Tydzień Miłosierdzia. To zaproszenie Jezusa Zmartwychwstałego do czynów miłosierdzia: przebaczenia, miłości braterskiej i solidarności wobec wszystkich, z którymi żyjemy na co dzień. Tydzień Miłosierdzia to dobra okazja do podziękowania wszystkim parafianom włączającym się w działania charytatywne w parafii, szczególnie naszej Parafialnej Diakonii Miłosierdzia.
 3. Intencje modlitewne dla członków Kół Żywego Różańca na miesiąc kwiecień. Intencja ogólna: o owoce dla całego Kościoła Częstochowskiego rozpoczynającej się peregrynacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji. Intencja parafialna: za dzieci z naszej parafii, przygotowujące się do I Komunii Świętej i za ich rodziców.
 4. W poniedziałek Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dzień Świętości Życia. Msze Święte o 7.00, 9.00 i 18.00. W czasie każdej Mszy Świętej będziemy modlili się w intencji każdego życia, szczególnie poczętego, którego narodziny są zagrożone. Będzie można odnowić albo na nowo podjąć osobistą modlitwę w ramach dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
 5. W sobotę, 13 kwietnia przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O godz. 17.00 nabożeństwo fatimskie.
 6. Przyszła niedziela jest nazywana Niedzielą Biblijną, rozpoczynającą XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz VIII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Z tej racji nasze Parafialne Grupy Biblijne zapraszają na spotkanie w przyszłą niedzielę o godz. 17.00, podczas którego dobędzie się prezentacji biblijna: „Dzieje Apostolskie – powstanie i kontekst historyczny”, której dokona pan Daniel Sołtysik, nasz parafianin, historyk, mediewista, miłośnik historii biblijnej i członek jednej z naszych Grup Biblijnych. Po prezentacji będzie miało miejsce czytanie Pisma Świętego przez poszczególnych członków Grup Biblijnych. Zapraszamy.
 7. Prosimy mieszkańców wyznaczonych ulic o pomoc w sprzątaniu kościoła w najbliższą sobotę po porannej Mszy Świętej.

NIEDZIELA WIELKANOCNA

 1. Z racji Świat Wielkanocnych, składamy Wam wszystkim wielkanocne życzenia. Niech Jezus Chrystus będzie w waszym życiu nie tylko postacią historyczną, o której dużo wiemy i dużo czytaliśmy, ale Osobą, która żyje i działa pośród nas. Niech doświadczenie Jego obecności pośród nas przemienia nasze życie, niech Jego moc was uzdrawia i wyprowadza z wszelkiej niewoli grzechu i zła, a tajemnica Jego zmartwychwstania oświetla całe wasze życie i waszych rodzin, tak, żeby stawało się ono coraz bardziej pogodne, szczęśliwe i błogosławione. Chrystus zmartwychwstał!
 2. Dziękujemy wszystkim za liczny i piękny udział w całym Triduum Paschalnym i życzymy wszystkim wspaniałych duchowych owoców tego czasu.
 3. Osiem początkowych dni Okresu wielkanocnego stanowią Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je jako uroczystości Pańskie.
 4. Z racji Oktawy Wielkanocy, mimo iż będziemy przeżywali pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca, nie można celebrować Mszy wotywnych. W czwartek wieczorem przed Najświętszym Sakramentem będziemy modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a w sobotę po porannej Mszy Świętej odmówimy Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi. W piątek o 17.30 spowiedź pierwszopiątkowa dla dzieci.
 5. W sobotę rozpoczynamy nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji. Uroczyste powitanie i rozpoczęcie peregrynacji odbędzie się w sanktuarium NMP Pocieszenia w Wieluniu.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

 • Dzisiaj przed każdą Mszą Świętą członkowie Parafialnej Diakonii Miłosierdzia prowadzą akcję charytatywną. Zdobione przez nich wczoraj i ułożone w piękne bukiety gałązki palmowe, można dzisiaj nabyć, a ofiary za nie złożone będą przeznaczone dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii. Także w Wielką Sobotę, podczas święcenia pokarmów, można będzie składać świąteczne dary z koszyka wielkanocnego, które jeszcze tego dnia będą dostarczone naszych parafianom.
 • Dzisiaj, o godz. 16.00, będzie miał miejsce w naszym kościele Koncert Pasyjny: “7 ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”. Utwór Josepha Haydna “7 ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”, powstały w 1768 r. usłyszymy w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum” oraz kwartetu smyczkowego. Recytacje wygłosi ks. Grzegorz Borowik. Zapraszamy także parafian do udziału w koncercie pasyjnym. Gorzkie Żale (tym razem bez kazania pasyjnego) zostaną odśpiewane o 17.30.
 • Tą dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczynamy Wielki Tydzień, podczas którego będziemy w sposób uroczysty rozważać i kontemplować mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa. W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę zapraszamy na godz. 6.30 rano na wspólne odmawianie modlitwy brewiarzowej, Jutrzni Z Godziną Czytań, którą poprowadzi młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
 • Triduum Paschalne rozpoczynamy Mszą Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Czwartek o godz. 18.00. Czuwanie w Wielki Czwartek do godz. 22.00. W Wielki Piątek o 8.30 Jutrznia z Godziną Czytań, Droga Krzyżowa o godz. 12.00, a Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski,  o godz. 18.00. Czuwanie przy Grobie Pańskim do 22.00. W Wielką Sobotę Jutrznia z Godziną Czytań o 8.30, Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną o godz. 20.00. Przez cały dzień adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Grobie Pańskim. W Niedzielę Wielkanocną Msze Święte o 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Program Triduum Paschalnego umieszczony jest w gablocie przed kościołem oraz na naszych stronach internetowych.
 • Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 13.00, co pół godziny. Tradycyjnie już tego dnia będzie możliwość złożenia ofiary na duszpasterstwo dzieci i młodzieży w parafii.
 • Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 • Dziękujemy za włączenie się w przedświąteczne sprzątanie naszego kościoła. Zapraszamy wszystkich zatroskanych o piękno naszej świątyni do pomocy w sprzątaniu w środę po wieczornej Mszy św.
 • Do wieczności w tym tygodniu odszedł: + Henryk Magnuski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (B)

 • Dzisiaj trzecia niedziela miesiąca, ofiara z tacy przeznaczona jest na spłatę kosztów za ogrzewanie. Dziękujemy za każde wsparcie i pomoc materialną parafii I kościoła.
 • Dzisiaj o 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Podczas Mszy Świetej o godz. 18.00 będzie głoszona kolejna katecheza paschalna z cyklu: “Pustynia jest łaską”, o etapach rozwoju modlitwy.
 • We wtorek Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Zapraszamy do włączenia się do Nowenny ku czci św. Józefa oraz do udziału we Mszy Świętej tego dnia.
 • Włączmy się również w modlitwę Nowenny “21.20”, która trwa od soboty aż do Dnia Świętości Życia. Intencją tej Nowenny jest modlitwa w intencji ojczyzny, zgody narodowej I poszanowania życia ludzkiego.     
 • Za tydzień Niedziela Palmowa, która wprowadzi nas w Wielki Tydzień, najwazniejsze dla chrześcijanina dni w roku. Diakonia Miłosierdzia informuje, że w przyszłą niedzielę przed każdą Mszą Świętą będzie rozprowadzać ozdobne palemki wielkanocne. Będzie je można nabyć za dobrowolną ofiarę, która wspomoże naszych parafian, często w najbardziej podstawowych potrzebach życiowych. Członkowie Diakonii Miłosierdzia zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w dzieło tworzenia pelemek w najbliższą sobotę od godz. 15.00 w salce parafialnej. Materiały do wykonania palemek będą zakupione, więc wystarczy przyjść i się przyłączyć. Każdy mile oczekiwany (także dzieci). 
 • Spowiedź w tygodniu pół godziny przed Mszą Świętą poranną i wieczorną. Skorzystajmy z tej wielki łaski sakramentu pojednania jeszcze przed Wielkanocą.
 • W zakrystii są do nabycia paschaliki na stół wielkanocny.
 • Dziękujemy za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 • W przyszłą niedzielę, w Niedzielę Palmową, o godz. 16.00 będzie miał miejsce w naszym kościele Koncert Pasyjny: “7 ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”. Utwór Josepha Haydna “7 ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”, powstały w 1768 r. usłyszymy w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum” oraz kwartetu smyczkowego. Recytacje wygłosi ks. Grzegorz Borowik. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii oraz przed koncertem (ok. 15 zł.). Zapraszamy także parafian do udziału w koncercie pasyjnym. Z tego też powodu tego dnia nie będzie wieczornego nabożeństwa “Gorzkich Żali”.
 1. Do sprzątania świątyni zapraszamy w najbliższą sobotę o 8.30 mieszkańców ulic: Nowowiejskiego, Kopernika i Pułaskiego.
 1. Do wieczności w tym tygodniu odszedł: + Paweł Kucharski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (B)

 1. Dzisiaj rozpoczynamy Nowennę do św. Józefa przed Uroczystością liturgiczną tego wspaniałego świętego. Każdego dnia, na zakończenie wieczornej adoracji, przed Mszą Świętą, będziemy wspólnie modlili się do Pana za wstawiennictwem św. Józefa w intencjach parafii, naszych wspólnot i rodzin.
 2. Dzisiaj o 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 3. Od poniedziałku do środy  w naszym kościele będą odbywały się rekolekcje dla dzieci ze szkół podstawowych nr 14 i 39.
 4. W środę, 13 marca, o 17.00 nabożeństwo fatimskie.
 5. W piątek Droga Krzyżowa dla dzieci i dorosłych, a po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy wszystkich na parafialną Adorację Krzyża. Zapraszamy wszystkie grupy, ruchy i wspólnoty parafialne, rodziny i każdego kto chciałby stanąć pod Krzyżem, przeprosić i podziękować Jezusowi Chrystusowi za Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.
 6. W zakrystii do nabycia są już “paschaliki” na stół wielkanocny w cenie 10 zł.
 7. PRZEWODNICZĄCY Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, prosi wszystkich o włączenie się wszystkich ludzi wierzących modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie miała miejsce w dniach od 16 do 24 marca 2024 r., czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca. Szczegóły Nowenny na plakacie w gablocie przed kościołem.
 8. W najnowszym numerze „Niedzieli” można znaleźć zdjęcia naszych parafian i przeczytać o nich artykuły. O naszym lektorze, który wziął udział w rekolekcjach powołaniowych w Wyższym Seminarium Duchownym i o członkach Parafialnej Rady Duszpasterskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu formacyjnym na Jasnej Górze.
 9. Do sprzątania świątyni zapraszamy w sobotę mieszkańców ulic: Focha, Glogera i Jaracza.
 10. Do wieczności w tym tygodniu odeszli”: + s. Janina Domańska oraz + Janina Romańczyk . Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (B)

 • Dzisiaj rozpoczynają się w naszej parafii wielkopostne rekolekcje parafialne, które potrwają do wtorku. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. dr Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Program rekolekcji wywieszony jest w gablotach przed kościołem i na naszych stronach internetowych. Spowiedź rekolekcyjna w poniedziałek w godz. 8.30-10.00 oraz 17.30-19.00. W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej spotkanie rekolekcjonisty z kandydatami do bierzmowania. Od poniedziałku do środy swoje rekolekcje będzie przeżywała w naszym kościele młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. Dzieci ze Szkół Podstawowych nr 14 i 39 będą miały swoje rekolekcje w przyszłym tygodniu, od poniedziałku do środy, w ramach zajęć szkolnych.
 • Dzisiaj o 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. O godz. 17.00 zapraszamy członków Kół Żywego Różańca na rozdanie intencji modlitewnych na miesiąc marzec.
 • Z racji rekolekcji wielkopostnych dzisiaj wieczorem nie będzie katechezy paschalnej.
 • We wtorek wieczorem, po zakończeniu rekolekcji, odbędzie się spotkanie Parafialnej Diakonii Miłosierdzia.
 • W czwartek Siódmy Dzień Ojca, o 17.15 Różaniec o powrót marnotrawnych synów do Domu Ojca, Msza Święta o uzdrowienie w relacjach małżeńskich i rodzinnych i nabożeństwo w kaplicy ku czci Boga Ojca. Intencje do Mszy Świętej można składać do skrzynki z tyłu kościoła.
 • W piątek o 16.45 Droga Krzyżowa dla dzieci, a o 17.30 – dla dorosłych.
 • Do sprzątania naszej świątyni zapraszamy w sobotę rano mieszkańców ulic: Aleje NMP, Szymanowskiego, Stryjeńskiej i Waszyngtona.
 • Z tyłu kościoła do nabycia najnowszy numer „Niedzieli” oraz książka o błogosławionej rodzinie Ulmów.
 • Do wieczności w tym tygodniu odeszli: + Zofia Głowacka, + Leokadia Fik, + Krzysztof Małek, + Irena Mularczyk. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU „AD GENTES”

 1. II Niedziela Wielkiego Postu od 2006 r., nazywana niedzielą „Ad gentes”, obchodzona jest jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Od lat ofiary zbierane do puszek w tę niedzielę stanowią jałmużnę na misje i przeznaczamy je na wsparcie działalności polskich misjonarek i misjonarzy.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10.00 spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
 3. Dzisiaj o godz. 17.15. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 będzie głoszona kolejna katecheza paschalna o etapach rozwoju modlitwy.
 4. W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek rano odwiedzamy chorych w domach, a spowiedź pierwszopiątkowa dla dzieci zaraz po ich drodze krzyżowej (16.45). Droga krzyżowa dla dorosłych o 17.30. W sobotę rano Msza Święta i nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.
 6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy wielkopostne rekolekcje parafialne, które będą trwały trzy dni do wtorku. Program rekolekcji zamieszczony jest w gablocie w kruchcie kościoła i na naszych stronach internetowych.
 7. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zareagowali na moje ogłoszenie w ubiegłą niedzielę o kosztach za gaz i ogrzewanie kościoła i za wszelkie wsparcie materialne kościoła.
 8. Z tyłu kościoła jest do kupienia książka o błogosławionej rodzinie Ulmów (15 zł.)
 9. Do sprzątania świątyni w najbliższą sobotę o 8.30 zapraszamy mieszkańców ulic: Gąsiorowskiego, POW i Dąbkowskiego.
 10. Do wieczności w tym tygodniu odeszła: + Barbara Drożdżyńska. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 • Dzisiaj o 17.15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 • We wszystkie niedziele Wielkiego Postu, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 będą głoszone katechezy paschalne o rozwoju życia modlitwy, pod hasłem : „Pustynia jest łaską”. Chcielibyśmy, a by jednym z owoców tegorocznego Wielkiego Postu i głoszenia katechez paschalnych o modlitwie, było  stworzenie w parafii diakonii modlitwy, która by omadlała wszelkie dzieła parafialne, inicjowała i prowadziła spotkania modlitewne. Już dziś można zgłaszać się do uczestnictwa w takiej diakonii.
 • Dzisiaj po każdej Mszy Świętej jest możliwość nabywania ozdób wielkanocnych oraz świec ręcznie odlanych na warsztatach terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie. Dochód z tej sprzedaży będzie przeznaczony na rozwój warsztatów prowadzonych przez Siostry Albertynki dla kobiet upośledzonych umysłowo.
 • Dzisiaj trzecia niedziela miesiąca. Ofiara z tacy przeznaczona na opłatę za ogrzewanie kościoła. Pragnę serdecznie podziękować za wszelką pomoc i wsparcie materialne naszej parafii.
 • Droga Krzyżowa w piątek dla dzieci o 16.45, a dla dorosłych o 17.30.
 • W przyszłą niedzielę spotkanie formacyjne dla rodziców dzieci przygotowujących się I Komunii Świętej.
 • Do sprzątania świątyni w przyszłą sobotę rano zapraszamy mieszkańców ulic: Nowowiejskiego, Kopernika i Pułaskiego.